فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP) دارای 63 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP) :

فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP) در 58 صفحه ورد قابل ویرایش


مقدمه

امروزه وب به عنوان یك واقعیت انكارناپذیر سایه خود را در تمامی زندگی اجتماعی، اقتصادی و بشریت انداخته و دارای رشد بسیار سریع در زمینه بكارگیری تكنولوژی‌های جدید است.

همزمان با این رشد اعجازگونه وب‌ سایتها از حالت اولیه خود كه كوچك و عمدتا ایستا بودند خارج شده و به سمت حجیم شدن و پویایی حركت كردند.

امروزه روی یك وب سایت نرم‌افزارهای متعددی اجرا می‌شوند تا پاسخ وی نیاز كاربران خود بوده و در این دنیای رقابت، دلیلی برای بودن خود داشته باشند.

در این مسیر تكنولوژی‌های متعددی نظیر تكنولوژی Dynamic Scripting مانند ASP بوجود آمد تا طراحان را جهت طراحی یك وب سایت پویا یاری كند. استفاده از مزایای كلاس‌های Vb script، استفاده از متدها و نمونه‌هایی از این تدابیر جهت طراحی صفحات ASP ماجولار با قابلیت استفاده مجدد Reusable است.

شركت ماكروسافت در سال 1996 تكنولوژی‌ (Active Server page) را معرفی نمود. تكنولوژی‌ فوق اولین بار به همراه سرویس دهنده اطلاعاتی اینترنت
(IIS: Internet Information server) نسخه 3.0 ارائه شد. با بكارگیری تكنولوژی‌ فوق امكان طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای بزرگ و بانك‌‌های اطلاعاتی به همراه صفحات وب فراهم شد، هسته اولیه ASP زبان Vbscript است. صفحات ASP همراه كدهای نوشته شده توسط زبان فوق ایجاد می‌شود. Vbscript به عنوان زبان استاندارد برای پیاده‌سازی صفحات ASP در نظر گرفته شده است. بنا به اظهارات شركت مایكروسافت در ماه مه سال 2000، قریب به 800000 نفر در این زمینه فعالیت داشتند و به طراحی صفحات وب با بهره‌گیری از تكنولوژی‌ فوق مشغول بودند. آمار فوق نشان دهنده سرعت رشد تصاعدی و استقبال عموم از تكنولوژی‌ فوق در سطح جهان دارد. قریب به 500 شركت كامپیوتری در سطح جهان بصورت كاملا تخصصی صرفا به تولید قطعات و اجزای متفاوت بصورت گیت‌های آماده نرم‌افزاری به كمك ASP فعالیت داشته و محصولات آنها در وب سایت‌های متعدد عرضه می‌شود.

ASP تقریبا هر كاری می‌تواند انجام دهد. مثلا دستیابی و جستجو در بانك‌های اطلاعاتی متفاوت مستقل از بانك، شخصی كردن صفحات وب، نمایش صفحات متفاوت برای مرورگرهای متفاوت، حفاظت رمز عبور، بازیهای كامپیوتری، پردازش فرم‌ها و …
برای شروع به چه چیزی نیاز است؟

جهت استفاده كامل از توانایی‌های ASP، می‌بایست سیستم عامل ویندوز NT 4.0 را به همراه IIS 4.0 استفاده كرد. از ویندوز Server 2000 همراه IIS 5.0 نیز می‌توان بهره برد. جهت استفاده از ASP روی كامپیوترهایی كه بر روی آنها ویندوز 98 یا 95 نصب شده می‌توان سرویس دهنده شخصی وب یا (PWS: Personel Web Server ) را روی كامپیوتر نصب كرد.
Microsoft Internet Information Server 2.0

Windows NT Server 4.0 با سرویس دهنده وب، سرویس دهنده FTP و حتی سرویس دهنده گوفر كامل می‌شود. تمام سرویسهای عمده اینترنت به سادگی از طریق این سرویس نصب می‌شوند فقط از برنامه كاربردی Network control panel برای افزودن Microsoft Internet Information Server 2.0 استفاده كنید و قادر خواهید بود كه حضور وب جهانی را احساس كنید.

استفاده از ASP بدون بكارگیری IIS یا PWS :

به دلیل اینكه سرویس دهندگان وب تنها بر روی محصولات ویندوز شركت مایكروسافت اجرا می‌گردند. شما ممكن است فكر كنید كه برای استفاده از صفحات ASP حتما باید از IIS یا PWS روی سرویس دهنده وب خود استفاده نمایید. این درست نیست. زیرا كه شركت‌های زیادی نرم‌افزارهایی را ایجاد كرده‌اند كه به شما اجازه می‌دهند صفحات ASP را روی سرویس دهنده‌های متنوع و كامپیوترهای مختلف ایجاد نمایید.

یكی از محصولات Holycon Softwares In stant ASP است كه به صورت مخفف ASP می‌گویند. یكی دیگر از این محصولات توسط شركت Chili !soft ایجاد Chili! ASP نامیده می‌شود این محصولات می توانند روی سرویس‌دهنده‌هایی كه IIS ندارند اجرا شوند به علاوه محصولات زیر:

Jave Web Server . . Sun Web Server . Apache . Net scape Eterprise server

این محصولات روی كامپیوترهای زیر نیز می‌توانند نصب شوند.

IBM / AIX Apple Mac os Sun Solaris Linux

ASP چیست؟

ASP مخفف كلمات Active server page است. ASP برنامه‌ای است كه به كمك IIS اجرا می‌شود. IIS یكی از عناصری است كه همراه ویندوز 2000 آورده شده. IIS یكی از اجزای Win NT 4.0 option pack نیز می‌باشد.

PWS یك نسخه خاص و كوچكتر از برنامه IIS است. PWS را می توان از روی CD حاوی ویندوز 98 نصب كرد.

چگونه می‌توان یك فایل ASP را روی كامپیوتر شخصی اجرا كرد؟

با نصب یكی از نرم‌افزارهای PWS و یا IIS (با توجه به سیستم عامل نصب شده) بدون نیاز به یك سرویس دهنده كمكی دیگر.

نحوه نصب PWS و اجرای فایل‌های ASP روی Win 98

مرحله اول: برنامه Setupexe را از مسیر Add ons \ PWS \ موجود در CD حاوی Win 98 اجرا كنید.

مرحله دوم: یك فولدر به برنامه Inetpub روی هارد ایجاد و در آن یك فولدر به نام Wwwroot بسازید.

مرحله سوم: یك فولدر جدید با نام دلخواه مثل My web در فولدر Wwwroot بسازید.

مرحله چهارم: با استفاده از یك ادیتور مبتنی مثل Notepad كدهای دلخواه Asp خود را تایپ كرده و فایل فوق را با نام دلخواه Test . asp ولی با انشعاب Asp در فولدر My web ذخیره كنید.

مرحله پنجم: اطمینان داشته باشید كه PWS در حالت اجرا است.

مرحله ششم: مرورگر خود را فعال كرده و در محل مربوطه آدرس زیر را تایپ كنید.

http: // local host / My Web / Test . asp
NT Server 4.0 چیست؟

همه چیز از سال 1992 با نشر نگارش 1/3 Windows Advanced Server آغاز شد در ابتدا موفقیت Windows NT 4.0 سرویس دهنده برنامه كاربردی بود كه به عنوان سیستمی برای برنامه‌های كاربردی مبتنی بر سرویس دهنده مایكروسافت مانند
SQI Server، در داخل ناول یا سایر سیستمهای عامل شبكه موجود استفاده می‌شد NT 4.0 در بسیاری از شبكه های محلی شركتها كه قبلا دقیق مایكروسافت را به عنوان استانداردی برای محصولات رومیزی انتخاب كرده بودند جای پای محكمی پیدا كرد و به عنوان سیستمی مفید برای برنامه‌های كاربردی Back office مایكروسافت مطرح شد. این جای پای محكم با معرفی Windows NT Server 3.5 در سال 1993 به راه‌حل كامل و قدرتمندی برای سیستم عالم شبكه تبدیل گردید.

NT Server برخلاف سایر سرویس دهنده‌های سیستم، ایستگاه كاری نیز می‌باشد. NT 4.0 رابط كاربر تقریبا با رابط كاربر ویندوز 95 و برنامه‌های رومیزی معمولی مانند Word، Excel و هزاران برنامه كاربردی دیگر ویندوز دارد كه به خوبی بر روی NT Server 4.0 اجرا می‌شوند. اما، در زیر این رابط ساده میز كار، ابزارهای پیچیده مدیریت و سرپرستی شبكه و سیستم عامل شبكه قدرتمندی با پشتیبانی چندین پروتكل و سیستم می‌باشد این رابط آشنا و ساده یكی از جذاب‌ترین ویژگیهای NT Server 4.0 و همچنین مشكلی عمده برای سرپرستان مبتدی می‌باشد. نصب NT 4.0 ساده است. NT 4.0 رابط ساده‌ای دارد كه با سبك اشاره و كلیك عملیات ابتدایی را فورا برای افراد آشنا با ویندوز (كه هم اكنون با 100 میلیون نسخه فروش تقریبا برای همه آشنا می‌باشد) قابل درك و دسترسی می‌سازد.
نیازهای سخت‌افزاری

حداقل نیازهای سخت‌افزاری برای IIS به صورت زیر است:

CPU: 486 / 33 یا بالاتر

حافظه: 16 مگا بایت برای سرویس دهنده NT و 12 مگا بایت برای ایستگاه كاری NT .

فضای دیسك: 125 مگا بایت برای سرویس دهنده NT و 110 مگا بایت برای ایستگاه كاری NT .

صفحه نمایش: VGA یا بالاتر.

CD – ROM .

دیسكت گردان فلاپی ظرفیت بالا.نرم‌افزارها و ابزارهای لازم:

نرم‌افزارها و زبانهای برنامه‌نویسی كه در این پروژه استفاده شده‌اند به شرح زیر می‌باشد:

- زبان‌های HTML و ASP و VBScript

- پایگاه داده‌ Access

- سیستم عامل ویندوز XP و وب سرور IIS

)

2- سرویس گیرنده درخواست صفحه ASP را به وسیله بخش دوم URL انجام می‌دهد. (default. Asp)

3- سرویس دهنده وب فایل ASP را می‌خواند و كدها را پردازش می‌كند.

4- بعد از اینكه صفحه ASP بطور كامل به وسیله سرویس دهنده پردازش شد خروجی به فرمت HTML به سرویس گیرنده فرستاده می‌شود.

5- سرویس گیرنده HTML فرستاده شده به وسیله سرویس دهنده را دریافت كرده و آن را برای كاربر اجرا می‌كند.
توجه

توجه كنید كه كد ASP به وسیله علامت < % % > احاطه شده است. وقتی یك صفحه ASP از یك سرویس دهنده وب درخواست می‌گردد سرویس دهنده وب بطور كامل همه كدهای مابین دو علامت < % % > را قبل از فرستادن خروجی برای سرویس گیرنده پردازش می‌كند.فرق بین ASP با تكنولوژی Client – side scripting

وقتی از ASP استفاده می‌شود مهم است بدانید كه كدهای ASP فقط روی سرویس دهنده وجود دارند. كد ASP كه توسط محدودكننده‌های < % % > محصور می‌شوند توسط سرویس دهنده كامل پردازش می‌گردند. سرویس گیرنده به این كدهای ASP دسترسی ندارد. Client – side scripting كدهای برنامه‌نویسی است كه در یك فایل HTML روی مرورگر اجرا می‌گردد.

كدهای اسكریپت‌نویس Client – side شبیه كدهای HTML است و به وسیله تگ < Script > HTML فهمیده می‌شود. فهمیدن اینكه اسكریپت‌های Client – side و اسكریپت‌های Server – side دو موجودیت كاملا مجزا هستند بسیار مهم است. برای بحث و توضیح بیشتر به آدرس زیر مراجعه كنید.

http: //www. 4 guys formolla.com / Webtech / 0823921. Shtml

قابلیت‌های ASP

استقلال از مرورگر

ASP از مروگر كاملا مستقل است زیر تمامی دستورالعمل‌ها بر روی سرور اجرا می‌شود و مروگر تنها صفحات HTML معمولی را به عنوان حاصل اجرای دستورالعمل‌ها دریافت می‌كند.
استفاده از زبان دستورالعمل‌نویسی

این بدین معنی است كه یك برنامه ASP به راحتی قابل تغییر است چرا كه زبانهای دستورالعمل‌نویسی نیاز به كامپایل نداشته و به راحتی می‌توان در یك ویرایشگر مثل Notepad برنامه نوشت و آن را تغییر داد.
دسترسی آسان و سریع به انواع بانك‌های اطلاعاتی

اعمال پیچیده مربوط به پردازش بانك‌های اطلاعاتی در ASP بسیار ساده است و به سرعت می‌توان برنامه دلخواه را نوشته یا تغییر داد.

همان روش مورد استفاده در VB یا C++ را می‌توان در ASP استفاده كرد. (ADO)

ایجاد صفحات ASP

صفحات ASP، همانند صفحات وب HTML، فایل‌های متنی ساده بر روی سرویس دهنده وب می‌باشندو برای ایجاد صفحه ASP بعد از اینكه سرویس دهنده وب را نصب كردید تمام چیزی كه شما احتیاج دارید یك ویرایشگر متن همانند برنامه Notepade است. برنامه Notepad به صورت معمول برای ایجاد و اصلاح صفحات ASP استفاده می‌شود.

ایجاد ASP توسط Notepade دارای مزایا و معایبی می باشد ابتدا مزایای این كار را بیان می‌كنیم.
مزایا

سرعت: Notepad یك ویرایشگر كوچك و كاراست

سادگی به كارگیری: چون Notepade گزینه‌های زیادی ندارد.
معایب

نداشتن پشتیبانی سایت وب: با Inter Der یا Front page شما می‌توانید سراسر سایت وب را مدیریت كنید. ولی با Notepade شما فقط می‌توانید یك فایل در یك زمان را ویرایش كنید.

- كدهای دستور زبان غیر رنگی: وقتی از Front page و یا Inter Der استفاده می‌كنیم قطعات مختلف كدهایمان رنگهای متفاوت خواهد داشت.

- نداشتن ابزار صفحات وب Drog - & - drop: هم Inter Der و هم Front page به ما اجازه می‌دهند كه ظواهر صفحه وب را به وسیله كشیدن و رها كردن اشیاء یا عناصر داخل صفحه وب ایجاد نمائید.

بعد از اینكه یك وب سرور را نصب كردیم می‌توان صفحات ASP را در دایركتوری ریشه سایت وب خود ایجاد كنید یا آن را در زیر فایل word تحقیق بررسی طراحی وب سایت و كاربرد آن (ASP)
فهرستهای دایركتوری ریشه قرار دهیم و صفحات ASP حاصله را توسط مرورگر وب استانداردی مشاهده نمائیم.
Delimiter

یك كاراكتر یا رشته‌ای از كاراكترها كه ابتدا و انتهای هر واحد را نشان می‌دهد، ASP برای نشان دادن ابتدا و انتهای هر واحد از < % % > استفاده می‌كند و دستورات اسكریپت بیان این علامت‌ها قرار می‌گیرند. متنی كه بین دو عبارت < % % > قرار می‌گیرد به عنوان كدهای ASP در نظر گرفته می‌شود به این خاطر كه سرویس دهنده قبل از فرستادن صفحه برای مرورگر وب آنها را مور پردازش قرار می‌دهد.

<HTML>

<BODY>

This page was last refreshed on

<% = now%>

</BODY>

<HTML>

تابع Now در VBScript زمان و تاریخ جاری را بر‌می‌گرداند و زمانی كه سرویس دهنده وب این صفحه را پردازش می‌كند به جای تابع Now زمان و تاریخ جاری را، می‌گذارد و نتیجه را به مرورگر می‌فرستد دستوراتی كه به وسیله <% %> احاطه می‌شوند فرمانهای اولیه اسكریپت نامیده می‌شوند این فرمانها بوسیله زبان اسكریپت ابتدایی پردازش می‌شوند. دستوراتی كه بین Delimiter نوشته می‌شود باید برای زبان اسكریپت ابتدایی شناخته شده باشند كه این زبان بطور پیش‌فرض VBScript است.

نوشتن كدهای ASP بدون استفاده از <%… %>

اسكریپت‌های Client – Side بر روی كامپیوتر كاربر بعد از اینكه صفحه دریافت شد اجرا می‌شود. اگر به یك اسكریپت Client – Side نگاهی بیندازیم احتمالا Tag های HTML، <Script> و </Script> را تشخیص می‌دهیم. آنها به منظور درج كردن كد اسكریپت Client – Side در داخل یك صفحه HTML استفاده می‌شود.

برای مثال ممكن است شما چیزی شبیه به این را ببینید:

<Script Language = Java Script>

d = new pate ( )

ie (d.get Hoors ( ) >12)

document. Write (“Good evening") ;

else

document. Write (“Good Morning") ;

</Script>

اگر شما از <Script> برای اسكریپت‌های Server – Side استفاده نمایید، یك پیچیدگی اضافی وجود خواهد داشت. حتی می‌توانید <Script> و <%… %> را در یك صفحه به صورت تركیبی به كار ببرید.

تابع Response . write در VBScript می‌تواند به جای docuument. Write استفاده شود. علت استفاده این تابع این است كه ASP موجود در روی سرویس دهنده را به شكل HTML كه مرورگر وب كاربران نشان می‌دهد، تبدیل نمایید. برای مثال:

<B>

<%

Response . write "Hello"

%>

</B>

متن Hello به خروجی فرستاده می‌شود.

اگر متن نوشته شده با تابع Response . write شامل Tag‌های HTML نیز باشد آنها نیز توسط مرورگر وب كاربران تفسیر خواهد شد.

استفاده از دستور دهنده‌های ASP

دو نوع دایركتیو در ASP وجود دارد كه عبارتند از

1- ASP outpot directive ها. كه بصورت زیر استفاده می‌شوند.

<% expression %> كه مقدار expression را نشان می‌دهد و این معادل Response . write است.

2- ASP Processing directive ها كه بصورت زیر استفاده می‌شوند.

<% a key word %>

این دسته اطلاعات لازمی را كه برای پردازش صفحات ASP لازم است را در اختیار ما قرار می‌دهند. مثلا <% a language = VBScript %> یعنی زبان اولیه برای اسكریپت‌ها VBScript می‌باشد.

این بخش شامل موارد زیر است:

1- فرستادن كاربر به صفحه دیگر

2- فرستادن نوع فایل‌ها

3- بافر كردن صفحات ASP

4- Chaching صفحات ASP

5- فرستادن فایل‌ها به Server

6- دریافت اطلاعات از كاربر.

7- پردازش فرم ورودی

8- اشكال‌زدایی از ASP

9- استفاده از بانك‌های اطلاعاتی

فرستادن كاربر به صفحه دیگر

احتمالا با صفحات وبی روبرو شده‌اید كه روی صفحه نمایش فقط برای چند ثانیه نمایش داده می‌شوند و بعد ناگهان شما را به صفحه دیگر می‌برند. یكی از راههای انجام این كار استفاده از META tag می‌باشد.

<META HTTP – EQUIV = REFRESH CONTENT = "2; URL = http: // www. Mamillon. Com">

این Tag سبب می‌شود كه مرورگر به آدرس www. Macmillun بعد از 2 ثانیه ارسال گردد. همچنین این كار می‌تواند با استفاده از اسكریپت‌های Client – side مانند Java Script انجام شود.

فرستادن نوع فایل‌ها:

Response. Redirect URL كاربر را به صفحه‌ای كه آرگومان URL معین می‌كند می‌برد. اگر آدرس مزبور در همان سایت باشد یك URL وابسته كار خواهد كرد، اگر آدرس مربوط در سایت دیگری باشد باید آدرس كامل شامل عبارت http: \\ به كار برده شود.

هر زمانی كه سرویس گیرنده یك تقاضا برای صفحه ASP به خصوص را می‌كند، یك آبجكت Context ایجاد می‌شود. یك آبجكت Context چیزهایی مثل آبجكت‌های Session و Request و تعدادی متغیرهای سرور را در خود نگهداری می‌كند. Response. Redirect به این صورت كار می‌كند كه به سرویس گیرنده می‌گوید كه تقاضای یك صفحه جدید نماید.

سرویس گیرنده این كار را انجام می‌دهد و یك آبجكت جدید Content برای صفحه جدید ایجاد می‌شود و فقط وقتی كار می‌كند كه چیزی برای سرویس گیرنده ارسال نشده باشد. این به آن معنی است كه باید قبل از اینكه هر خروجی با استفاده از بافرینگ به Client فرستاده شود مقداری را در Response. Redirect قرار دهید.

لینک کمکی